15.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 1, 2023

Seksi Ama Zararlı: Topuklu Ayakkabı

Geride bıraktığımız bir sene içerisinde bir yeni iş kolu daha açılmış ve topuklu ayakkabı ile kolay yürümenin formüllerinin anlatıldığı kurslar dolup taşmıştı. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda ise elde edilen veriler oldukça dikkat çekmektedir. Amerika’da ekonomik krizin yaşandığı dönemlerde bayanlar topuklu ayakkabı, sayısını ve topuk uzunluğunu artırmışlardır. Şimdi ki dönemde ise bu rakam ekonomik krizin yaşandığı dönemlere oranla oldukça aşağılarda kalmaktadır.

Ülkemizde ise bu durum aynı şekilde devam etmektedir. Özellikle çok fazla rahatsızlığa yol açtığı bilindiği halde hala topuklu ayakkabı tercih edilmekte ve bu konuda özellikle ısrar edilmektedir. Topuklu ayakkabı özellikle bacakları uzun ve olduğundan daha ince gösterdiği için tercih edilmektedir. Bu sebeple ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi bayanların pek çok topuklu ayakkabı sebepli rahatsızlıktan dert yandıkları açıktır. Çekiç parmak deformitesine sebep olmakta olan rahatsızlıklardan tutunda ayak bileklerindeki liflerin yıpranmasına ve düzgün yürümemekten kaynaklanan kazalar neticesinde, düşmeler ve ayak kemiğinde kırıklara kadar pek çok rahatsızlığın baş gösterdiği bilinmektedir.

Peki ama bu konuda ne yapılması gerekmektedir? Ne yapılması kadınların bu ağrıyı dindirmesine sebep olabilir? Öncelikle kadınlar tercih ettiği topuklu ayakkabı ile düzgün bir şekilde yürüyebilmeliler. Ardından ise bu ayakkabıları giyebilecekleri yerlerde tercih etmeleri gerekmektedir. On saat boyunca bu ayakkabılar ile ayakta durmak bayanlarda asla geri dönüşü olmayan bazı zedelenmelere neden olabilir. O yüzden özellikle topuklu ayakkabının giyileceği yerler tercih edilirken seçici olunması gerekmektedir.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular