16.7 C
İstanbul
Cumartesi, Kasım 25, 2023

İdeal Kilomuz Ne Olmalı?

İdeal kilo sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için dikkat etmemiz gereken önemli unsurlardandır. İnsanların vücutlarından kaybettikleri 1 kg bile insan ömrünü 3 veya 4 ay uzattığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu yüzden kendi sağlığımız için vücut kitle indeksi‘ne dikkat etmeliyiz.

İdeal Kilo Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo kişinin kilosunu boyunun karesine bölerek elde ettiği değerdir. Yalnız göz önünde bulundurmanız gereken bir detay vardır. Başkası ile kilo ağırlığınız, boy uzunluğunuz aynı olsa bile ikinizin ideal kilosu farklı olabilir. Çünkü herkes farklı genetik özelliklere sahiptir bunun dışında farklılık sebepleri arasında kemik ve vücut yapısı da aynı kilodaki ve aynı uzunluktaki kişilerin ideal kilosundaki farklılığa sebep olabilir. Bir diğer sebep olarak da kişinin yaşam tarzı olabilir. Eğer bu iki insandan birisinin hayatında spor aktiviteleri varsa bu onun ideal kilosunu değiştirir.

 

Boya Göre İdeal Kilo

 

Yukarıda çıkan değerlere göre ya kilo vermelisiniz yada kilo almalısınız, fakat bu kilo alma veya kilo verme işlemi hızlı bir şekilde yapmayalım, çünkü hızlı kilo alıp verme vücut için sağlıklı değildir. Bunu uzun vadede gerçekleştirirsek, bu vücudumuz için daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır.

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular