18 C
İstanbul
Çarşamba, Kasım 22, 2023

Klima Bakımı Yaptırmak Ne Tür Faydalar Sağlar? 

Klimalar hepimizin konforunu arttıran elektronik iklimlendirme cihazlarıdır. En sıcak havalarda ortam nemini dengeleyen ve odayı ideal sıcaklık değerlerine getiren klimalar; soğuk havalarda da BTU değerleri doğrultusunda monte edildikleri mekanların sıcaklık değerlerini yükseltirler. Klimaların hayat konforumuz üzerine olan etkisi düşünüldüğünde bu cihazların verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesinin ne denli önemli olduğu çıkarımını yapabiliriz.  

Klimalar arıza verdiğinde hayat bir anda tüm konforunu kaybeder. Klima arızasının tespit edilmesi ve klimaların en yakın zamanda yeniden kullanılabilir hale gelmesini sağlayan klima servisleri her fırsatta klima bakımı süreçlerinin önemini vurgular. Klima bakımı klima filtrelerinin temizlenmesi, tesisat bağlantılarının kontrol edilmesini ve aynı zamanda klima aksamlarında herhangi bir problem olup olmadığının tespit edilmesi açısından büyük önem taşır. Tüm bu avantajlarının yanı sıra klima bakım servislerinin sağlık açısından da büyük bir öneme sahip olduğu gerçeği yadsınmamalıdır.  

Klimalar kullanılmaya devam ettikçe filtrelerindeki toz ve bakteri birikimi artar. Biriken bu toz ve bakteriler klima bakımı yapılmadığı takdirde filtrelerin önünü tıkar ve üflenen havanın kalitesini düşürür. Filtrelerde biriken partiküller hem sıcak hem de soğuk havalarda ortama geçerek solunum şartlarının idealliğine zarar verir. Özellikle çocukların, yaşlıların, hamilelerin ve solunum problemi yaşayan kişilerin sağlığı bu kirlilik nedeniyle zarara uğrar.  

 

Klima Bakımı Olmazsa Klima Hastalıkları Riski Artar 

Klima bakımının düzenli olarak yapılmaması nedeniyle ortaya çıkabilecek lejyoner hastalığı “klima hastalığı” olarak da bilinir. Zatürre ile benzer niteliklere sahip olan lejyoner hastalığı kişilerde kısmi koma oluşumuna neden olabilir. Kas ağrılarıyla başlayan, baş ağrısı çektiren ve kişinin tüm enerjisini azaltan bu sağlık sorununa ek olarak; klima bakımı aksatıldığında orta kulak iltihabı, alerjik rinit, göz dibi iltihabı, yüz felci ve kronik öksürük gibi şikayetler de oluşabilir.  

Klimanın üflediği havaya doğrudan maruz kalınması ile klima hastalıklarının görülme sıklığının arttığı unutulmamalıdır. Hamileler, çocuklar ve yaşlılar klima bakımı aksatıldığında tüm bu hastalıklardan daha ciddi oranda etkilenebilirler.  

Klima Bakımı ve Bilinçli Klima Kullanımı Hastalıkları Önler 

Klimaların bakımlarının yapılmaması ve klima kullanımı sırasında yanlış hareket edilmesi klima nedeniyle yakalanan hastalıkları çeşitlendirir. Klima hastalıklarının önlenmesi için atılması gereken ilk adım düzenli olarak klima bakımlarının yaptırılmasıdır. Kaliteli hizmet politikası benimseyen klima servislerinden hizmet alınarak yaptırılan klima bakımı kullanıcıların klimalarını daha verimli kullanmaları ve olası klima hastalıklarına yakalanmalarını engelleme adına önemli bir gereksinim olarak ön plana çıkar.  

Klima bakımları klima arızalarının çok önceden tespit edilmesini sağlar; enerji tüketimini azaltarak tasarruf ettirir ve az önce de detaylarını sunduğumuz gibi klima hastalıkları oluşma ihtimalini azaltır. Klima kullananların sağlığını korumak için klima bakımı yaptırmanın haricinde şu unsurlara da dikkat etmeleri gerekir: 

  • Her ne kadar klima bakımları sırasında klimaların filtreleri temizlense dahi; klima kullanıcılarının filtre temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmeleri gerekir. Klima kullanım sıklığına da bağlı olarak; ayda bir kez yapılan filtre temizliklerinin klimanın performansını arttırıp solunum kalitesini yüksek tuttuğu bilinmektedir.  
  • Evinde evcil hayvan besleyen klima kullanıcılarının mümkün olduğunca en yeni teknolojileri barındıran klima çeşitlerini kullanmaları gerekir. Özel hava filtreleri barındıran klimalar ortamda biriken toz, deri döküntüsü ve tüy gibi maddeleri temizleyerek ev tozu akarları alerjilerinin oluşmasını engeller.  
  • Klima kullanıcıları en sıcak yaz ve en soğuk kış günlerinde klimaların karşısında oturmayı tercih etseler de bu doğru bir davranış modeli değildir. Doğrudan sıcak ya da soğuk havaya maruz kalınması hızlı ısı değişimine yol açıp farklı hastalıkların oluşmasına meydan verebilir.  

 

Kaynak: https://www.komkli.com/servislerimiz/klima-bakimi/ 

Sude Seçkin
Sude Seçkinhttp://www.kadinim.net
Kadınım.Net Editörü

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Konular